बैशाख २४ बाट तामाङ्ग र नेपाल भाषामा पनि सरकारी कामकाज शुरु गरिन्छ : मन्त्री श्रेष्ठ

बागमती प्रदेश सरकारका प्रवक्ता समेत रहेका आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्री गंगानारायण श्रेष्ठले प्रदेश सरकारले वैशाख २४ गते काठमाडौँको वसन्तपुरमा सार्वजनिक सभाको आयोजना गरी प्रदेश सरकारी कामकाजको भाषा शुभारम्भ गर्ने तयारी रहेको बताएका छन् ।

नेपाल तामाङ घेदुङको आयोजनामा सिन्धुलीको मरिणमा सञ्चालित ३ दिने तामाङ मातृभाषा शिक्षक पुनर्ताजगी तालिमको उद्घाटन गर्दै बिहीवार मन्त्री श्रेष्ठले सरकारी कामकाजको भाषा शुभारम्भ गर्ने तयारी बारे बताएका हुन् ।

मन्त्री श्रेष्ठले वैशाख २४ गतेदेखि नै बागमती प्रदेश सरकारको मुख्यमन्त्री कार्यालयलगायत प्रदेश मातहतका सबै कार्यालयहरूमा साइनबोर्ड र लेटर हेड ३ भाषा, ३ लिपिमा लेखिने बताए का छन् ।नेपाली, तामाङ र नेपाल भाषा गरी ३ भाषा ३ वटा लिपिमा लेखिने उनले बताएका हुन् । उनले बागमती प्रदेश सरकारको सो निर्णय स्थानीय तहलाई पनि कार्यान्वयन गराउन निर्देशन दिइने बताए ।

मन्त्री श्रेष्ठले तुरुन्तै नियमावली बनाएर यसलाई प्रभावकारी रूपमा कार्यान्वयन गर्न विज्ञ समूह गठन गर्ने पनि बताए । उनले राष्ट्रभाषा विकास प्रतिष्ठान गठन गर्ने खुलासा गरे । त्यस्तै भाषा अनुवादकहरूको व्यवस्था गरी सरकारी कार्यालयहरूमा सेवाग्राहीलाई तामाङ र नेपाल भाषामा सेवा उपलब्ध गराउने तथा सरकारी कामकाजको भाषामा दस्तावेजीकरण र अभिलेखिकरण गर्ने व्यवस्था मिलाइने उनको भनाइ छ । उनले प्रदेश राजपत्रलाई तामाङ र नेपाल भाषामा पनि प्रकाशन गर्ने प्रष्ट पारे ।

मन्त्री श्रेष्ठले शिक्षा, सञ्चार, साहित्य र कलामार्फत सरकारी कामकाजको भाषाको विकास गर्ने उल्लेख गरे । कामकाजका भाषा मात्र नभई बागमती प्रदेशमा बोलिने सबै भाषाभाषीको संरक्षण हुनेगरी प्रदेश सरकार अघि बढेको उनले दावी गरेका छन् ।

मन्त्री श्रेष्ठले एकात्मक नश्लीय राज्यले खोसेको आदिवासी जनजातिको मातृभाषा सङ्घीयताले फिर्ता गरेको बताए । उनले सङ्घीयताको बिरोध गर्ने र प्रदेशको खारेजी गर्नुपर्छ भन्नेहरूलाई बागमती प्रदेश सरकारले गरेको यस कामलाई हेर्न चुनौती दिए । मन्त्री श्रेष्ठले सङ्घीयता नेपालको ऐतिहासिक आवश्यकता भएकाले कसैले सङ्घीयताको बिरोध गर्दैमा एकात्मक राज्य नफर्किने दाबी पनि गरे ।

मन्त्री श्रेष्ठले बागमती प्रदेश सरकारले प्रदेश सरकारी कामकाजको भाषा शुभारम्भ गरेको बैशाख २४ गतेको दिनलाई उत्सवको रूपमा मनाउन प्रदेशभरि सार्वजनिक बिदा दिने निर्णय गरेको पनि जानकारी गराए ।

Loading...