एचडब्लूपीएल डीपीसीडब्ल्युको छैठौँ वार्षिकोत्सव सम्पन्न

काठमाडौं । एचडब्लूपीएलअन्तर्गत डीपीसीडब्ल्युको छैठौँ अनलाइनबाट वार्षिकोत्सव सम्पन्न भएकाे छ ।

शान्तिको घोषणा र युद्धको अन्त्य (डीपीसीडब्ल्यु -DPCW)को छैठौँ वार्षिकोत्सव १४ मार्च २०२२ मा ५,000 भन्दा बढी सहभागीहरूको साथमा शान्तिलाई संस्थागत गर्दै, दिगो शान्तिको लागि कानूनी आधार निर्माण गर्ने विषयमा एचडब्लुपीएल (HWPL)द्वारा आयोजित कार्यक्रम अनलाइनबाट सम्पन्न गरेकाे हाे ।

व्यापक द्वन्द्वका कारण व्यक्तिगत जीवनको सुरक्षा निरन्तर खतरामा परेको वर्तमान युगमा शान्ति निर्माणलाई आधार बनाएर सबै देश, समुदाय र व्यक्तिहरूका लागि शान्तिको मूल्य, मान्यता र संस्कृति प्रवर्द्धन गर्ने प्रणालीमा विश्व समुदायको सहअस्तित्व र अन्तरनिर्भरताका सिद्धान्तहरू विकास गर्न माग गरिएको छ।

संयुक्त राष्ट्रसंघसँग आवद्द गैर सरकारी संस्था हेवेनली कल्चर, वर्ल्ड पिस, रेस्टोरेसन अफ लाईटले प्रत्येक समाजमा शान्तिको संस्थागत गर्न सरकार र नागरिक समाजका प्रयासहरूको संयुक्त प्रयासलाई एचडब्लुपीएलले समर्थन गरेको छ।

२०१६ मा संयुक्त राष्ट्रसंघ, अफ्रिकन युनियन (एयु), र इयु लगायतका अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरूसँग मिलेर नागरिकको नेतृत्वमा शान्ति समर्थन गर्न मार्गदर्शन प्रदान गरेको छ । जसले महिला र युवाहरूको सहभागिताको साथ पर्याप्त द्वन्द्व समाधानको लागि मानकको रूपमा मानक मार्गदर्शनलाई जोड डीपीसीडब्लुले दिएको थियाे ।

“दिगो शान्तिको लागि कानुनी आधार निर्माण गर्नुपर्ने” आवश्यकताको सन्दर्भमा अन्तर्राष्ट्रिय कानून संघ (आइएलए) बंगलादेश शाखाका अध्यक्ष डा. कमल होसेनले भने, “शान्ति प्राप्त गर्नको लागि पूर्व शर्त जनताको अपरिहार्य अधिकारहरू सुरक्षित गर्नु हो, जसमा कानुनभन्दा अघि समानता समावेश छ, कानूनको समान संरक्षण, गैर-भेदभाव, संगत गर्ने स्वतन्त्रता, भेला हुने स्वतन्त्रता र अभिव्यक्तिको स्वतन्त्रता।”

यसैगरी एचडब्लुपीएल अन्तर्राष्ट्रिय कानून शान्ति समितिकी सदस्य, सुश्री अन्ना सेर्भेनाकोभाले भनिन‍् “विश्वमा चलिरहेको संकटमा, सरकारहरूले आफैँलाई प्रश्न गर्छन्, आपतकालीन संकटलाई पार गर्नको लागि कस्तो प्रकारको कदम चाल्नु उत्तम हुन्छ ? मानव विकासका लागि जनस्वास्थ्य आपतकाल, जलवायु परिवर्तन, आर्थिक गिरावट, मानवअधिकारमाथिको प्रतिबन्धलाई पार गरेर यी बोझलाई सरकारका निकायहरूले कसरी समाधान गर्ने भन्ने कुरामा ल्याउँछ। सरकारको पक्षमा धेरै कामको भार छ, त्यसैले तिनीहरूको संस्थागत कार्यसूचीमा के प्राथमिकताहरू छन् भन्ने महत्त्वपूर्ण छ।”

वक्ताको रूपमा, युनिभर्सिडाड आइएनसीइमा अन्तर्राष्ट्रिय कानूनका प्रोफेसर रोमेल सान्तोस डियाजले भने कि सिनेट, परराष्ट्र मन्त्रालय र डोमिनिकन रिपब्लिकमा महान्यायाधिवक्ताको कार्यालय लगायतका सरकारी कार्यालयहरूले गैरसरकारी संस्थाहरूसँग डीपीसीडब्लुमा आधारित नागरिक सुरक्षा र मानव अधिकार सम्बन्धी सार्वजनिक नीतिहरूको लागि राज्यको निर्णय लिने काम गरिरहेका छन्।

धार्मिक द्वन्द्वका प्रचलित संकटहरूको जवाफ दिँदै, दक्षिण अफ्रिकाको वेस्ट्रिजमा इमाम मौलाना शफीक नोलानले व्यक्त गरे, “डीपीसीडब्लुले धर्महरू बीचको शान्ति र धार्मिक द्वन्द्वको अन्त्यको महत्त्वलाई जोड दिएका छन् ।एचडब्लुपीएलद्वारा आयोजित मासिक धर्मशास्त्र संवाद विशेष गरी डीपीसीडब्लुमा व्यक्त गरिएका मूल्यहरू प्रतिबिम्बित गर्दै धार्मिक शास्त्र र अभ्यासहरूको गलत फेहमीलाई तोड्ने मंचको रूपमा सिर्जना गरिएको हो।

एचडब्लुपीएलका अध्यक्ष मान ही लीले भने कि युद्ध र द्वन्द्वहरू जारी रहन्छ किनभने “हालको अन्तर्राष्ट्रिय कानून अनुसार कथित रूपमा आवश्यक भएमा युद्धहरू सुरु गर्न सकिन्छ, त्यसैले यसले युद्धको अन्त्य गर्न सक्दैन।” उनले विश्वव्यापी रुपमा सबै विश्व सदस्यहरूलाई “शान्तिको सन्देशवाहक” को रूपमा एकताबद्ध हुन आवश्यक भएको कुरामा जोड दिए “निश्चय पनि शान्तिको लागि अन्तर्राष्ट्रिय कानून, जसले शान्ति ल्याउन सक्छ।”

फेब्रुअरी २८ मा युक्रेनमा रूसको आक्रमणमा शरणार्थी संरक्षण र युद्ध विरुद्ध विश्वव्यापी युवा ऐक्यबद्धता समावेश गर्ने एक बयान एचडब्लुपीएलले जारी गरेके छ । यसलाई १९२ देशहरूमा पुर्याउने काम एचडब्लुपीएलले गर्दै गरेकाे जनाएकाे छ ।

शान्तिको संस्कृति फैलाउन बल प्रयोग निषेध, धार्मिक स्वतन्त्रता र नागरिक सहभागिता जस्ता अन्तर्राष्ट्रिय समाजद्वारा प्रवर्द्धन गरिने शान्तिका सिद्धान्तहरू प्रस्तुत गरेकाे डीपीसीडब्लुले बताएकाे छ।

एचडब्लुपीएलले राष्ट्र-राज्य मात्र नभई अन्तर्राष्ट्रिय संघसंस्था र सबै नागरिकलाई पनि शान्ति निर्माणमा प्रमुख भूमिका निर्वाह गरेर विश्व समाजका सबै सदस्यहरूमार्फत दिगो शान्ति हाँसिल गर्न सकिन्छ भन्ने कुरामा जोड दिँदै कार्यक्रम समापन गरेकाे छ।