बेलुन भण्डा उडाएर पर्यटन नगरीको घोषणा

 

  माघ २५ ,काठमाडौँ /    पुर्वप्रधानमन्त्री तथा नेकपा एमालेका नेता झलनाथ खनालले अव देशलाई जनभावना अनुरुप विकास निर्माणको अभियानमा अगाडि बढाउनुपर्ने बताउनुभएको छ । नेपाल मण्डल पर्यटन नगरीद्धारा विहिबार स्वयम्भु महाचैत्यस्थलबाट नेपालको भण्डा सहित बेलुन उडाएर थालिएको पाँच पर्यटन नगरी महोत्सव समारोहलाई संबोधन गर्दै नेता खनालले सो कुरा बताउनु भएको हो । सो सभामा उहाँले भन्नुभयो,,पहिले केन्द्रबाट कुनैपनि कार्य योजना लाडिन्थ्यो ,आजको अवस्था ठिक विपरित जनस्तरबाट आएका विकासलाई राज्यले सम्बोधन गर्ने हुँदा पर्यटन नगरीले ल्याएको अवधारणा जनआवाज भएको हुनाले आफनो तर्फबाट समर्थन रहने प्रतिवद्धता जनाउनुभयो ।
भिक्षु आनन्दको सभापतित्वमा आयोजित पर्यटन नगरी घोषणा सभालाई प्रदेश सभाका सभासद तथा नेकपा एमाले काठमाडौं इन्चार्ज सानुकुमार श्रेष्ठले सुविधा सम्पन्न भनिने उपत्यकाबासीहरुको राज्यस्तरमा पहुँच नरहेको भन्ने सहि भएको स्पष्ट पार्दै पर्यटनको माध्यमबाट कृषि,सम्पदा र संस्कृति प्रवद्र्धन गर्ने थालिएको अभियानलाई आफनो एक्यवद्धता रहने बचन वद्धता व्यक्त गर्नुभयो ।
सामुहिक वेलुन र नेपालको झण्डा उडाएर थालिएको नेपाल मण्डल घोषणा सभामा नेपाल मण्डल पर्यटन नगरीका संयोजक कृष्ण के.सी.ले काठमाडौं उपत्यकाको चारैतिरका पाँच नगरीको प्रर्वद्धनार्थ एक एक अर्व विउ रकम छुटटाउन माग गर्नुभयो । यसका लागि अधिकार सम्पन्न वागमति संम्पन्न संरक्षण अभियानमा जस्तै रक्सी,चुरोट,सवारी चलाएर ,उद्योग,घरभाडा वापत वातावरण संरक्षणार्थ ०१ प््रतिशत कर उठाउनुपर्नेमा जोड दिनु भएको थियो ।

  
अनेक बुद्ध तथा अजिमाँहरुले दर्शन गरको स्वयम्भू महाचैत्य (१४१० मी.)ः स्थलबाट शुरु भएको पर्यटर्न नगरी घोषणा सभामा
१) चन्द्रागिरी चम्पदेवी पर्यटन नगरीका संयोजक विनोद महर्जन
२) फुल्चोकी लाँकुरी भञ्ज्याङ पर्यटन नगरी,लेले,शंखु,टिकाभैरवबाट सुकुलाल तामाङ
३) नगरकोट जरसिंहपौवा पर्यटन नगरीका गोकुल शर्मा,पनौती,धुलिखेल,वनेपा पर्यटन नगरीका त्रिविक्रम कर्माचार्य,मंगलसिंह लामा वल
४) शिवपुरी,ककनी पर्यटन नगरीबाट ईन्द्रलामा र सोममाया लामा
५) जामाचो यङकीदह पर्यटन नगरीका संयााजक राजेन्द्र के.सी.भोजराज श्रेष्ठ र पशुपति ग्वल समाजको अध्यक्ष केदारमान भण्डारीलगायतको सहभागिता थियो । सो सभाले फागुण,चैत्र,बैशाख तीन महिना आआफनो क्षेत्रको प्रवद्र्धनाथ स्थानिय सहभागितामा पर्यटन महोत्सव आयोजना गर्दै जाने बताईएको थियो । आयोजक नगरीका सदस्य सचिव पदम श्रेष्ठले खास नेपाल मण्डल (यें, येंम्बुङ ) को क्षेत्रफल करिब २५० वर्ग माइल रहेको र प्रत्येक डाँडा बौद्ध,शैव र अजिमाँ संस्कार र इतिहाससंग सम्बन्ध गाँस्दै समृद्ध रहेको वतउनुभयो । उपत्यकाभित्र बग्ने वाग्मती÷विष्णुमती, मनहरा, भाटाखुशी,हनुमन्ते,टुकुचा,वल्खु,सपनतीर्थ नदिलगायत १३ वटा नदी ३६० किमीको दूरीमा ६३० वर्गकिमीको क्षेत्रफल पार गरी ह«ासिकाप चोभारबाट बाहिर निस्कने हुँदा सो सभ्यताको संरक्षणार्थ अभियानले पर्यटन प्रवद्र्धन थालेको बताउनुभएको थियो ।

Loading...